Mobilheimy vznikly v 70 letech minulého století v USA, kdy tamní dělníci museli za prací mnohdy dojíždět i stovky kilometrů. Bylo pro ně nemyslitelné, že by dlouhou cestu tam a zpátky absolvovali každý a den a tak světlo světla spatřil první mobilheim. Ten v té době vypadal jako obyčejný karavan a postupem času z něho vznikl mobilní dům, který poskytoval dostatek prostoru ve dvou nebo třech místnostech. Z Ameriky se tento styl bydlení postupně rozmohl do celého světa, největší zastoupení má ale dodnes v Nizozemí a Velké Británie, kdy představuje snadné řešení pro rekreační objekty.
I do České republiky se pomalu dostává tento trend alternativního bydlení, kde je nejčastěji využít k rekreaci a jako provizorní i stálé bydlení pro mladé rodiny. Ceny nemovitostí každým rokem rostou a tak není žádnou novinkou, že dosáhnout na hypotéku bývá rok od roku těžší. Po novele zákona, která umožnila financovat mobilní domy hypotékou, je však mobilní bydlení přeci jenom o něco příznivější.
Dnešní mobilní objekty nabízejí stejný komfort jako cihlové stavby
Je až s podivem, jak se technologie mobilních domů za posledních několik let změnila k nepoznání. Dnešní interiéry mobilních staveb nabízí stejný komfort jako běžné bydlení s rozdílem, že jejich pořizovací hodnota je o poznání menší. Na jeho pořízení tak mohou dosáhnout i tací, kteří by si za normálních okolností nemohli vlastní nemovitost nikdy pořídit.
Je už dnes vcelku běžné, že mobilheimy jsou využívány nejenom k rekreaci, ale i sezónnímu nebo celoročnímu pobytu. Na jejich umístění na pozemku není zapotřebí stavební povolení, je tedy možné je umístit i na místa, kde to stavební zákon jinak neumožnuje. Mnoho lidí volí tuto variantu na svou zahradu, kde mobilní dům poskytne útočiště v letních měsících před nepřízní počasí. Kdykoliv je možné je přemístit na jiné místo, to se vám s běžným domem jen tak nepoštěstí.